Aircraft N900GB Data
3
aircraft records found
N900GB
2007 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9239
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 9239 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR700-710A220 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N900GB |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N900GB
1987 Beechcraft King Air 300, c/n FA-133
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | King Air 300 Search all Beechcraft King Air 300 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | FA-133 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N900GB |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N900GB
1987 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1025
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 1025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N421SZ
Re-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N900GB |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |