Aircraft N9015P Data
5
aircraft records found
N9015P
2006 Bushby Mustang II, c/n M-II-1814
Airframe Info
| Manufacturer | Bushby |
| Model | Mustang II Search all Bushby Mustang II |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | M-II-1814 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N9015P |
| Mode S (ICAO24) Code | AC75F8 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-06-21 |
| Air Worthiness Test | 2006-10-05 |
| Last Action Taken | 2006-06-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Riverdale, MI 48877 United States |
| Region | Great Lakes |
N9015P
1995 McDonnell Douglas MD-900 Explorer, c/n 900-00015
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-900 Explorer Search all McDonnell Douglas MD-900 Explorer |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 900-00015 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9015P |
| Mode S (ICAO24) Code | AC75F8 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-02-02 |
| Air Worthiness Test | 2000-10-18 |
| Last Action Taken | 2000-02-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
4555 E Mcdowell Rd Mesa, AZ 852159734 United States |
N9015P
1973 Aero Commander 690A, c/n 11128
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 11128 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
HK-2282P
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N9015P |
| Mode S (ICAO24) Code | AC75F8 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1978-11-01 |
| Registration Cancel Date | 1979-03-08 |
Owner
| Owner | Downtown Airpark Incorporated |
| Address |
, United States |
N9015P
1966 Piper PA-24-260 Comanche, c/n 24-4476
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-24-260 Comanche Search all Piper PA-24-260 Comanche |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 24-4476 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9015P |
| Mode S (ICAO24) Code | AC75F8 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-11-13 |
| Registration Cancel Date | 1972-02-02 |
Owner
| Owner | John W. Chadwick |
| Address |
, United States |
N9015P
Robinson R22, c/n 0009
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Search all Robinson R22 |
| Construction Number (C/N) | 0009 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9015P |
| Mode S (ICAO24) Code | AC75F8 |
| Certification Issued | 1984-02-16 |
| Last Action Taken | 1990-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WERO AIRWAYS INC |
| Address |
Wilmington, DE 19899 |