Aircraft N9019V Data
4
aircraft records found
N9019V
1962 Cessna O-1E Bird Dog, c/n 305M-0023
Latest photos of N9019V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-1E Bird Dog Search all Cessna O-1E Bird Dog |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 305M-0023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470 SERIES |
| Also Registered As |
MM61-2977
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N9019V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC768A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-09-01 |
| Air Worthiness Test | 2004-07-14 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Arthur City, TX 75411 United States |
| Region | Southwestern |
N9019V
Balloon Works FIREFLY 6B, c/n F6B-032
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 6B Search all Balloon Works FIREFLY 6B |
| Construction Number (C/N) | F6B-032 |
Aircraft
| Registration Number | N9019V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC768A |
| Certification Issued | 1989-05-31 |
| Last Action Taken | 2001-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-10-02 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Des Moines, IA 50310 United States |
N9019V
Eurocopter-Kawasaki BK-117A-4, c/n 7120
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter-Kawasaki |
| Model | BK-117A-4 Search all Eurocopter-Kawasaki BK-117A-4 |
| Construction Number (C/N) | 7120 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N9019V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC768A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N9019V
Robinson R22, c/n 0025
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Search all Robinson R22 |
| Construction Number (C/N) | 0025 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9019V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC768A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |