Aircraft N901K Data
3
aircraft records found
N901K
2007 Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0009
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | HA-0009 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-50R |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N901K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC73C4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-01 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-25 |
| Last Action Taken | 2007-10-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rosetree Aviation Llc |
| Address |
Mcmurray, PA 15317 United States |
| Region | Eastern |
N901K
1930 Granville Brothers Model A, c/n 8
Airframe Info
| Manufacturer | Granville Brothers |
| Model | Model A Search all Granville Brothers Model A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 8 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N901K |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | New England Air Museum |
| Address |
Bradeley International Airport Windsor Locks, CT 06096 United States |
N901K
Gulfstream IV, c/n 1075
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | IV Search all Gulfstream IV |
| Construction Number (C/N) | 1075 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N901K |
| Current Status |
Owner
| Owner | GATEWAY FLEET CORP |
| Address |
, United Arab Emirates |