Aircraft N9023W Data
3
aircraft records found
N9023W
2011 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2317
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 208B2317 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9023W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC7970 |
| Last Action Taken | 2011-12-02 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N9023W
1989 Balloon Works FIREFLY 8B, c/n F8B-176
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 8B Search all Balloon Works FIREFLY 8B |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | F8B-176 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9023W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC7970 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-05-25 |
| Air Worthiness Test | 1989-04-10 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-11-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tracy, CA 953781208 United States |
N9023W
Aero Commander 1121, c/n 10
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 1121 Search all Aero Commander 1121 |
| Construction Number (C/N) | 10 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N9023W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC7970 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |