Aircraft N903K Data
3
aircraft records found
N903K
2012 American Champion 8KCAB Decathlon, c/n 1114-2012
Airframe Info
| Manufacturer | American Champion |
| Model | 8KCAB Decathlon Search all American Champion 8KCAB Decathlon |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1114-2012 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming AEIO-360-H1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N903K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC7B32 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2012-05-24 |
| Registration Cancel Date | 2012-06-15 |
Owner
| Owner | Trans Pacific Air Incorporated |
| Address |
Gresham, Oregon 97030 United States |
N903K
1981 Rockwell International NA-265-65 Sabreliner 65, c/n 465-57
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | NA-265-65 Sabreliner 65 Search all Rockwell International NA-265-65 Sabreliner 65 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 465-57 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N355CD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N903K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Westinghouse Electric Corp |
| Address |
West Muffin, PA United States |
N903K
1968 North American NA-265-40, c/n 282-33
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Search all North American NA-265-40 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 282-33 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6A |
| Also Registered As |
N168W
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N903K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Westinghouse Electric Corporation |
| Address |
Pittsburgh, Pennsylvania United States |