Aircraft N903SC Data
2
aircraft records found
N903SC
1993 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-33
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | NC-33 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-67A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N903SC |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2018-01-25 |
Owner
| Owner | TROJAN AVIATION N903SC LLC |
| Address |
Dallas, TX United States |
N903SC
1977 Hawker Siddeley HS.125 Series 700A, c/n 257004 l/n NA0218
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 700A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 700A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 257004 |
| Line Number (L/N) | NA0218 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N903SC |
| Mode S (ICAO24) Code | AC7BE4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-12-12 |
| Air Worthiness Test | 1977-09-20 |
| Last Action Taken | 2008-09-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Caribbean Skies Aviation Llc |
| Address |
4130 E 5th Ave Columbus, OH 43219 United States |
| Region | Great Lakes |