Aircraft N9058K Data
3
aircraft records found
N9058K
1947 Stinson 108-1, c/n 108-2058
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-1 Search all Stinson 108-1 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 108-2058 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Franklin 6A4165 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9058K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8539 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1976-08-04 |
| Air Worthiness Test | 1956-07-03 |
| Last Action Taken | 2003-10-21 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2003-11-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eugene, OR 97404 United States |
N9058K
MD Helicopters 600N, c/n RN076
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 600N Search all MD Helicopters 600N |
| Construction Number (C/N) | RN076 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9058K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8539 |
| Last Action Taken | 2008-10-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-10-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |
N9058K
MD Helicopters 600N, c/n RN076
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 600N Search all MD Helicopters 600N |
| Construction Number (C/N) | RN076 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9058K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8539 |
| Last Action Taken | 2008-10-16 |
| Current Status | Sale Reported |
| Registration Cancel Date | 2008-10-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |