Aircraft N907K Data
2
aircraft records found
N907K
2008 Schleicher ASH-26E, c/n 26254
Airframe Info
| Manufacturer | Schleicher |
| Model | ASH-26E Search all Schleicher ASH-26E |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 26254 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Diamond AE50R |
Aircraft
| Registration Number | N907K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8A0E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-16 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eagle River, AK 99577 United States |
| Region | Alaskan |
N907K
1968 Beech B90 King Air, c/n LJ-413
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 King Air Search all Beech B90 King Air |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LJ-413 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N907K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8A0E |
| Certification Issued | 1968-11-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1969-03-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BEECH AIRCRAFT CORP |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |