Aircraft N908W Data
1
aircraft record found
N908W
2004 Sikorsky S-92A, c/n 920007
Latest photos of N908W
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 920007 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N908W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC8ED8 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 2004-09-20 |
| Registration Cancel Date | 2009-04-30 |
Owner
| Owner | Laws Helicopter Llc |
| Address |
, United States |