Aircraft N90GB Data
2
aircraft records found
N90GB
1969 Beech B90, c/n LJ-469
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 Search all Beech B90 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | LJ-469 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N90GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6D6B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-03 |
| Air Worthiness Test | 1975-04-15 |
| Last Action Taken | 2003-07-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY TRUST LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |
User Comments
Admin, 2005-12-28 05:00:00
Cancel Date: 11/14/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia
N90GB
Vans RV-9A, c/n 90192
Latest photos of N90GB
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Construction Number (C/N) | 90192 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N90GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6D6B |
| Certification Issued | 2011-05-17 |
| Last Action Taken | 2011-05-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
New Smyrna Beach, FL 32168 United States |
| Region | Southern |