Aircraft N90KA Data
4
aircraft records found
N90KA
1990 Beech C90A, c/n LJ-1228
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1228 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N90KA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N90KA
1968 Beech B90 King Air, c/n LJ-369
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 King Air Search all Beech B90 King Air |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LJ-369 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N90KA |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
Sedona, AZ United States |
N90KA
Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1571
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1571 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N90KA |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6DB5 |
| Certification Issued | 1999-10-15 |
| Last Action Taken | 1999-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-01-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EUROFLIGHT INC |
| Address |
Wichita, KS 672309244 United States |
N90KA
Beech C90A, c/n LJ-1323
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1323 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N90KA |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6DB5 |
| Certification Issued | 1993-04-07 |
| Last Action Taken | 1993-04-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EUROFLIGHT INC |
| Address |
Wichita, KS 67230 |