Aircraft N9103A Data
5
aircraft records found
N9103A
1995 McDonnell Douglas MD-900 Explorer, c/n 900-00028
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-900 Explorer Search all McDonnell Douglas MD-900 Explorer |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 900-00028 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N9103A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC996D |
| Last Action Taken | 1996-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-05-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MCDONNELL DOUGLAS HELICOPTER CO |
| Address |
Mesa, AZ 85205 United States |
N9103A
1970 Bell UH-1N Iroquois, c/n 135145
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1N Iroquois Search all Bell UH-1N Iroquois |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 135145 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
EJC-215
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N9103A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC996D |
| Certification Issued | 2007-07-02 |
| Last Action Taken | 2007-07-02 |
| Current Status | De-Registered |
| Registration Cancel Date | 2017-08-14 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Us Department Of State Inl/a |
| Address |
Patrick Afb, FL 32925 United States |
| Region | Southern |
N9103A
1949 Cessna 170A, c/n 18862
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 18862 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9103A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC996D |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1958-08-19 |
| Registration Cancel Date | 1965-05-26 |
Owner
| Owner | Ray G. Herberger |
| Address |
, United States |
N9103A
Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 38-82A0087
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Construction Number (C/N) | 38-82A0087 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2C |
| Also Registered As |
ZK-WAG
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N9103A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC996D |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-11 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N9103A
Air Tractor AT-802A, c/n Not found N9103A
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Construction Number (C/N) | Not found N9103A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-67AG |
Aircraft
| Registration Number | N9103A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |