Aircraft N910A Data
2
aircraft records found
N910A
1983 Piper PA-60-700P, c/n 60-8423001
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-60-700P Search all Piper PA-60-700P |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 60-8423001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N910A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC96AB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-12-08 |
| Air Worthiness Test | 1983-12-22 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aero Aviation L L C |
| Address |
Berrien Springs, MI 49103 United States |
| Region | Great Lakes |
N910A
1982 Gulfstream American G-1159A, c/n 369
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 369 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce SPEY MK 511SR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N910A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
BP Amoco Corp , United States |