Aircraft N911DB Data
3
aircraft records found
N911DB
2005 Vans RV-6A, c/n 23455
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 23455 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N911DB |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9AAF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-06-05 |
| Air Worthiness Test | 2005-10-09 |
| Last Action Taken | 2006-06-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Neptune Beach, FL 32266 United States |
| Region | Southern |
N911DB
Bell OH-58A, c/n 72-21189
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Search all Bell OH-58A |
| Construction Number (C/N) | 72-21189 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N911DB |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9AAF |
| Certification Issued | 1995-11-28 |
| Last Action Taken | 2001-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-18 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | POLK COUNTY SHERIFF'S OFFICE |
| Address |
Bartow, FL 338303916 United States |
N911DB
Grumman G-1159, c/n 100
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Search all Grumman G-1159 |
| Construction Number (C/N) | 100 |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N911DB |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9AAF |
| Certification Issued | 1982-02-20 |
| Last Action Taken | 1991-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SKYBIRD AVIATION INC |
| Address |
Van Nuys, CA 91406 |