Aircraft N91CM Data
3
aircraft records found
N91CM
2003 Vans RV-6, c/n 21236
Latest photos of N91CM
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6 Search all Vans RV-6 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 21236 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N91CM |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9490 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-10-23 |
| Air Worthiness Test | 2003-09-26 |
| Last Action Taken | 2006-10-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kalispell, MT 59901 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N91CM
1980 Hawker Siddeley HS.125 Series 700A, c/n 257092 l/n NA0265
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 700A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 700A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 257092 |
| Line Number (L/N) | NA0265 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N91CM |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N91CM
Mitsubishi MU-2B-26A, c/n 388SA
Airframe Info
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Model | MU-2B-26A Search all Mitsubishi MU-2B-26A |
| Construction Number (C/N) | 388SA |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N91CM |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9490 |
| Last Action Taken | 1991-04-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-04-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 |