Aircraft N924K Data
2
aircraft records found
N924K
1998 Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 3148
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 3148 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N924K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N924K
NC924K
1927 Curtiss 50B Robin, c/n 511
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss |
| Model | 50B Robin Search all Curtiss 50B Robin |
| Year built | 1927 |
| Construction Number (C/N) | 511 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N924KS
Museum display
|
Aircraft
| Registration Number | N924K |
| Alternative Code/Name | NC924K |
| Current Status | Museum display |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |