Aircraft N9250V Data
2
aircraft records found
N9250V
2012 Cessna 172S, c/n 172S11182
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 172S11182 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N9250V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACD329 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N9250V
1969 Mooney M20E, c/n 690055
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20E Search all Mooney M20E |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 690055 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9250V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACD329 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-01-10 |
| Air Worthiness Test | 1964-07-03 |
| Last Action Taken | 2004-01-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-10-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KAGE DISTRIBUTORS INC |
| Address |
Plymouth, MI 481703604 United States |