Aircraft N93GA Data
3
aircraft records found
N93GA
1986 Beech 300, c/n FA-93
Latest photos of N93GA
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Search all Beech 300 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | FA-93 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N93GA |
| Mode S (ICAO24) Code | ACE3E7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-26 |
| Air Worthiness Test | 1995-04-14 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cc Aviation Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N93GA
1985 Beech B200, c/n BB-1220
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | BB-1220 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N93GA |
| Mode S (ICAO24) Code | ACE3E7 |
| Certification Issued | 1993-06-22 |
| Last Action Taken | 1993-07-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-08-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GANTT AVIATION INC |
| Address |
Georgetown, TX 78628 |
N93GA
Gulfstream Am Corp Comm Div 695A, c/n 96084
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Am Corp Comm Div |
| Model | 695A Search all Gulfstream Am Corp Comm Div 695A |
| Construction Number (C/N) | 96084 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N93GA |
| Mode S (ICAO24) Code | ACE3E7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-23 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |