Aircraft N949W Data
4
aircraft records found
N949W
1968 SIAI-Marchetti S-205-22R, c/n 4-149
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | S-205-22R Search all SIAI-Marchetti S-205-22R |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 4-149 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-D4A5 |
| Also Registered As |
G-VELA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N949W |
| Mode S (ICAO24) Code | AD308B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N949W
Cub Crafters CC11-160, c/n CC11-00038
Airframe Info
| Manufacturer | Cub Crafters |
| Model | CC11-160 Search all Cub Crafters CC11-160 |
| Construction Number (C/N) | CC11-00038 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N949W |
| Mode S (ICAO24) Code | AD308B |
| Last Action Taken | 2010-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cub Crafters Inc |
| Address |
Yakima, WA 98903 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N949W
Vans RV-9A, c/n 90467
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Construction Number (C/N) | 90467 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N237LS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N949W |
| Mode S (ICAO24) Code | AD308B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-05-31 |
| Air Worthiness Test | 2010-12-02 |
| Last Action Taken | 2011-08-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clark Fork, ID 83811 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N949W
Cub Crafters CC11-160, c/n CC11-00134
Airframe Info
| Manufacturer | Cub Crafters |
| Model | CC11-160 Search all Cub Crafters CC11-160 |
| Construction Number (C/N) | CC11-00134 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
N710BL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N949W |
| Mode S (ICAO24) Code | AD308B |
| Certification Class | Special Flight Permit |
| Certification Issued | 2010-11-03 |
| Air Worthiness Test | 2010-06-27 |
| Last Action Taken | 2010-11-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Parowan, UT 84761 United States |
| Region | Northwest Mountain |