Aircraft N9571K Data
3
aircraft records found
N9571K
1976 Piper PA-28-151, c/n 28-7615213
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-151 Search all Piper PA-28-151 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 28-7615213 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9571K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD512D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-07 |
| Air Worthiness Test | 1976-04-06 |
| Last Action Taken | 2011-06-07 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Spokane, WA 99208 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9571K
1976 Piper PA-28-151, c/n 28-7615213
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-151 Search all Piper PA-28-151 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 28-7615213 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9571K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD512D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-22 |
| Air Worthiness Test | 1976-04-06 |
| Last Action Taken | 2008-07-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Donkey Aviation Llc |
| Address |
Port Saint Lucie, FL 34987 United States |
| Region | Southern |
N9571K
1947 Stinson 108-2, c/n 108-2571
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-2 Search all Stinson 108-2 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 108-2571 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9571K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD512D |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1951-11-21 |
| Registration Cancel Date | 1953-08-06 |
Owner
| Owner | Capital Flying Service |
| Address |
Schenectady, New York 10001 United States |