Aircraft N95DR Data
3
aircraft records found
N95DR
2010 Vans RV-8A, c/n 82434
Latest photos of N95DR
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 82434 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aerosport O-360-A2A |
Aircraft
| Registration Number | N95DR |
| Mode S (ICAO24) Code | AD32A9 |
| Certification Issued | 2010-06-02 |
| Last Action Taken | 2010-06-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Newcastle, CA 95658 United States |
| Region | Western-Pacific |
N95DR
1974 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0203
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 500-0203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N95DR |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Chas. Johnson |
| Address |
Johnstown, Pennsylvania United States |
N95DR
1966 SIAI-Marchetti FN-333 Riviera, c/n 0110
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | FN-333 Riviera Search all SIAI-Marchetti FN-333 Riviera |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 0110 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-470-P |
Aircraft
| Registration Number | N95DR |
| Mode S (ICAO24) Code | AD32A9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-20 |
| Air Worthiness Test | 1972-01-25 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-02-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY TITLE CORP TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |