Aircraft N9630A Data
2
aircraft records found
N9630A
1997 McDonnell Douglas MD-83 (DC-9-83), c/n 53561
Latest photos of N9630A
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-83 (DC-9-83) Search all McDonnell Douglas MD-83 (DC-9-83) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 53561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 155 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT8D SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9630A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD69A4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-04-10 |
| Air Worthiness Test | 1997-05-01 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9630A
1949 Cessna 140A, c/n 15351
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140A Search all Cessna 140A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 15351 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C90-12F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9630A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
User contributed data
| Manufacturer | Cessna (by Admin on 2011-03-09 17:54:14) |