Aircraft N966K Data
3
aircraft records found
N966K
2004 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258702
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 258702 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-5BR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N966K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD7351 |
| Certification Issued | 2007-06-22 |
| Last Action Taken | 2007-06-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-07-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PHOENIX AERONAUTICAL & ENERGY CONSORTIUM LLC |
| Address |
Carversville, PA 189130212 United States |
N966K
Cessna 650, c/n 650-7006
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 650 Search all Cessna 650 |
| Construction Number (C/N) | 650-7006 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N966K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD7351 |
| Certification Issued | 1997-12-17 |
| Last Action Taken | 1997-12-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAMERICA INTERNATIONAL INC |
| Address |
New York, NY 100202102 United States |
N966K
Cessna 180, c/n 31298
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Construction Number (C/N) | 31298 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N966K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD7351 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-07-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-06-05 04:00:00
Cancel Date: 12/30/1997
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey
Admin, 2006-06-05 04:00:00
History: 0000 Cessna 180, Serial Number (c/n) 31298
Cancel Date: 07/25/1990
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: 07/25/1990
Reason for Cancellation: Unknown