Aircraft N970P Data
2
aircraft records found
N970P
2012 Sikorsky S-92A, c/n 920170
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 920170 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N970P |
| Current Status | De-registered - to Brasil |
| Registration Cancel Date | 2012-10-25 |
Owner
| Owner | OIL ASSETS INTERNATIONAL LLC |
| Address |
WILMINGTON, DELAWARE 19890 United States |
N970P
1997 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1487
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1487 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N85LG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N970P |
| Mode S (ICAO24) Code | AD84EA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-09-06 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-01 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jnh Llc |
| Address |
Greencastle, PA 17225 United States |
| Region | Eastern |