Aircraft N9815A Data
1
aircraft record found
N9815A
1950 Cessna 195A, c/n 7494
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195A Search all Cessna 195A |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 7494 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9815A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADB1E3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-02-28 |
| Air Worthiness Test | 1956-07-03 |
| Last Action Taken | 2011-02-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Shoreline, WA 98177 United States |
| Region | Northwest Mountain |