Aircraft N982SS Data
2
aircraft records found
N982SS
2020 AgustaWestland AW-119 MKII Koala, c/n 14962
Airframe Info
| Manufacturer | AgustaWestland |
| Model | AW-119 MKII Koala Search all AgustaWestland AW-119 MKII Koala |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 14962 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-37A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N982SS |
| Mode S (ICAO24) Code | ADB433 |
| Current Status | Exported to the United Kingdom |
| Registration Cancel Date | 2020-10-28 |
Owner
| Owner | AgustaWestland Philadelphia Corporation |
| Address |
Philadelphia, Pennsylvania 19114 United States |
N982SS
1998 Raytheon C90A King Air, c/n LJ-1523
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A King Air Search all Raytheon C90A King Air |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1523 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N982SS |
| Mode S (ICAO24) Code | ADB433 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-02-29 |
| Air Worthiness Test | 1998-06-27 |
| Last Action Taken | 2008-02-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-09-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Thomas Aviation Sales Llc |
| Address |
Henderson, NV 89074 United States |
| Region | Western-Pacific |