Aircraft N9899A Data
3
aircraft records found
N9899A
1981 Mooney M20J, c/n 24-1089
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 24-1089 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N9899A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADD027 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-11 |
| Air Worthiness Test | 1981-03-19 |
| Last Action Taken | 2006-01-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | South Louisiana Petroleum Co |
| Address |
New Orleans, LA 70125 United States |
| Region | Southwestern |
N9899A
1978 Reims Cessna F172N, c/n 1707
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | F172N Search all Reims Cessna F172N |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 1707 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-H2AD |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9899A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADD027 |
| Current Status | Exported to the Netherlands |
| Delivery Date | 1978-08-28 |
| Registration Cancel Date | 1980-03-24 |
Owner
| Owner | Cessna International Finance Corporation |
| Address |
Wichita, Kansas 67206 United States |
N9899A
Cessna 195B, c/n 7254
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195B Search all Cessna 195B |
| Construction Number (C/N) | 7254 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9899A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADD027 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |