Aircraft N992CH Data
2
aircraft records found
N992CH
1967 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 380346
Latest photos of N992CH
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 380346 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A-5A |
| Also Registered As |
66-17795
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N992CH |
| Mode S (ICAO24) Code | ADDA4B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-10-28 |
| Air Worthiness Test | 1996-01-30 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Vanderwall Aircraft Llc |
| Address |
Peachtree City, GA 30269 United States |
| Region | Southern |
N992CH
1967 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 380346
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 380346 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A-5A |
Aircraft
| Registration Number | N992CH |
| Mode S (ICAO24) Code | ADDA4B |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2020-12-07 |
| Registration Cancel Date | 2023-03-24 |
Owner
| Owner | Southern Aircraft Consultancy Incorporated trustee |
| Address |
, Suffolk NR35 2AN United Kingdom |