Aircraft OE-FAA Data
4
aircraft records found
OE-FAA
2020 Honda HA-420 HondaJet, c/n 42000192
Latest photos of OE-FAA
Airframe Info
| Manufacturer | Honda |
| Model | HA-420 HondaJet Search all Honda HA-420 HondaJet |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 42000192 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honda/General Electric HF120 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | OE-FAA |
| Mode S (ICAO24) Code | 440A11 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-07-00 |
Owner
| Owner | The Flying Bulls |
| Address |
Salzburg, Austria |
OE-FAA
1991 Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA, c/n 42-5501057
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-42-720 Cheyenne IIIA Search all Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 42-5501057 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OE-FAA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Austria |
OE-FAA
1980 Cessna 414A, c/n 414A0492
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 414A0492 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OE-FAA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2002-09-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Austria |
OE-FAA
1945 De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide, c/n 6690
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-89A Dominie/Dragon Rapide Search all De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 6690 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | DE HAVILLAND GIPSY QUEEN 3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OE-FAA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |