Aircraft OE-FRS Data
2
aircraft records found
OE-FRS
2001 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0029
Latest photos of OE-FRS
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OE-FRS |
| Mode S (ICAO24) Code | 440871 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2016-01-00 |
Owner
| Owner | Salzburg Jet Aviation GmbH |
| Address |
, Austria |
OE-FRS
1986 Beech C90A King Air, c/n LJ-1124
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1124 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | OE-FRS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2001-05-15 |
| Registration Cancel Date | 2009-02-28 |
Owner
| Owner | Inter-Avia Flugbetreib GmbH |
| Address |
, Austria |