Aircraft OE-KMC Data
1
aircraft record found
OE-KMC
Piper PA-28-181, c/n 28-7790368
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 28-7790368 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
Aircraft
| Registration Number | OE-KMC |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Austria |
User contributed data
| Propeller Type | 2 rigid propeller blades (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 20:01:50) |
| Cabin doors | 4 (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 20:01:50) |
| Service ceiling | 15000 ft. (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:58:44) |
| Endurance | 5 hours (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:58:44) |
| Usable fuel | 131 kg / 183 liters (48 gallons) (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:58:44) |
| Max Take-off Weight | 1157 kg (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:55:51) |
| Max Useful Load | 439 kg (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:55:51) |
| Empty Weight | 718 kg (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:55:51) |
| Wing Span | 10.67 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:54:35) |
| Overall Length | 7.25 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:54:35) |
| Overall Height | 2.23 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-04 19:54:35) |