Aircraft OO-CDO Data
3
aircraft records found
OO-CDO
1956 Miles M65 Gemini 1A, c/n 6478
Airframe Info
| Manufacturer | Miles |
| Model | M65 Gemini 1A Search all Miles M65 Gemini 1A |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 6478 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OO-CDO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Belgium |
OO-CDO
1947 Miles M65 Gemini 1A, c/n 6479
Airframe Info
| Manufacturer | Miles |
| Model | M65 Gemini 1A Search all Miles M65 Gemini 1A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 6479 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Blackburn Cirrus Minor II |
| Also Registered As |
G-AKKH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | OO-CDO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Belgium |
OO-CDO
1947 Miles M65 Gemini 1A, c/n 6444
Airframe Info
| Manufacturer | Miles |
| Model | M65 Gemini 1A Search all Miles M65 Gemini 1A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 6444 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Blackburn Cirrus Minor II |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OO-CDO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Belgium |