Aircraft OO-SDJ Data
2
aircraft records found
OO-SDJ
2009 Extra EA-330SC, c/n SC015
Latest photos of OO-SDJ
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | EA-330SC Search all Extra EA-330SC |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | SC015 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | OO-SDJ |
| Mode S (ICAO24) Code | 44CC8A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-09-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Belgium |
User contributed data
| Mode S Code | 44CC8A (by Stefan De Sutter on 2015-09-13 08:03:23) |
OO-SDJ
1975 Boeing 737-229C, c/n 20915
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-229C Search all Boeing 737-229C |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 20915 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OO-SDJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-01-14 |
| Registration Cancel Date | 2000-07-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Belgium |