Aircraft SX-BIR Data
2
aircraft records found
SX-BIR
Kostas Kenteris
1993 De Havilland Canada DHC-8-102A, c/n 364
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102A Search all De Havilland Canada DHC-8-102A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 364 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | SX-BIR |
| Alternative Code/Name | Kostas Kenteris |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-12-00 |
| Registration Cancel Date | 2009-09-28 |
Owner
| Owner | Olympic Airlines |
| Address |
Athens, Greece |
SX-BIR
1993 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 364
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 364 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | SX-BIR |
| Mode S (ICAO24) Code | 468932 |
| Current Status | active |
| Delivery Date | 2009-09-09 |
Owner
| Owner | Olympic Air |
| Address |
, Greece |