Aircraft VH-AGB Data
4
aircraft records found
VH-AGB
1981 Beech B200 Super King Air, c/n BB-951
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Super King Air Search all Beech B200 Super King Air |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-951 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-AGB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |
VH-AGB
1969 Bell 47G-4A, c/n 7695
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-4A Search all Bell 47G-4A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 7695 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming VO-435 |
Aircraft
| Registration Number | VH-AGB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-02-01 |
Owner
| Owner | Richcafe Pty Ltd |
| Address |
, Australia |
VH-AGB
Consolidated Vultee PBY-5A Catalina, c/n CV-359
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | PBY-5A Catalina Search all Consolidated Vultee PBY-5A Catalina |
| Construction Number (C/N) | CV-359 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | VH-AGB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1962-07-17 |
| Registration Cancel Date | 1967-05-04 |
Owner
| Owner | TAA Trans Australia Airlines |
| Address |
Melbourne, Victoria 3000 Australia |
VH-AGB
Canadian Vickers PBV-1A, c/n CV-359
Airframe Info
| Manufacturer | Canadian Vickers |
| Model | PBV-1A Search all Canadian Vickers PBV-1A |
| Construction Number (C/N) | CV-359 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | VH-AGB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Adastra Aerial Surveys |
| Address |
Sydney, Australia |