Aircraft VH-END Data
3
aircraft records found
VH-END
2004 Diamond DA-40, c/n 40.448
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | DA-40 Search all Diamond DA-40 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 40.448 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-360-M1A |
Aircraft
| Registration Number | VH-END |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, VIC Australia |
VH-END
2004 Diamond DA-40, c/n 40.448
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | DA-40 Search all Diamond DA-40 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 40.448 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-M1A |
Aircraft
| Registration Number | VH-END |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-04-24 |
Owner
| Owner | Aircrew Training and Support |
| Address |
Alexandra Hills, Queensland 4161 Australia |
VH-END
1969 Cessna 402A, c/n 402A-0072
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402A Search all Cessna 402A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 402A-0072 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-END |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |