Aircraft VH-JET Data
3
aircraft records found
VH-JET
2019 Beech B300 350i, c/n FL-1197
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 350i Search all Beech B300 350i |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | FL-1197 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-JET |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C2E33 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-12-09 |
Owner
| Owner | Leppington Pastoral Company Pty Ltd |
| Address |
Bringelly, New South Wales 2556 Australia |
VH-JET
2010 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1969
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1969 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-JET |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C2E33 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-10-21 |
Owner
| Owner | Leppington Pastoral Co. Pty Ltd |
| Address |
Bringelly, New South Wales Australia |
VH-JET
1997 Raytheon C90A King Air, c/n LJ-1464
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A King Air Search all Raytheon C90A King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1464 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-21 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-JET |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C2E33 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2000-05-08 |
Owner
| Owner | Leppington Pastoral Co. Pty |
| Address |
, NSW Australia |