Aircraft VH-MLG Data
2
aircraft records found
VH-MLG
2004 Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-389
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | FL-389 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-MLG |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 2005-05-02 |
Owner
| Owner | Air Travel Australia (Pty) Ltd |
| Address |
, VIC Australia |
VH-MLG
1972 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11101
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 11101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-MLG |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-11-16 |
Owner
| Owner | General Aviation Maintenance |
| Address |
Essendon, Victoria 3041 Australia |