Aircraft VH-NNE Data
2
aircraft records found
VH-NNE
2007 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0196
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0196 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-NNE |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C43A8 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-07-14 |
| Registration Cancel Date | 2023-08-04 |
Owner
| Owner | Divair Pty Limited |
| Address |
Orange, New South Wales 2800 Australia |
VH-NNE
1968 Nanchang CJ-6A, c/n 2432027
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 2432027 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Zhouzhou Housai J2A |
| Also Registered As |
ZK-KWI
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | VH-NNE |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2015-01-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, SA Australia |