Aircraft VH-TLZ Data
4
aircraft records found
VH-TLZ
2020 Bell 505, c/n 65259
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 505 Search all Bell 505 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 65259 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Saffran Arrius 2R |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLZ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-05-27 |
Owner
| Owner | Beon Aerial Services Pty Ltd |
| Address |
Melbourne, Victoria 3000 Australia |
VH-TLZ
1999 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-0789
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 208B-0789 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLZ |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C61D5 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-11-18 |
| Registration Cancel Date | 2019-08-20 |
Owner
| Owner | Pays Helicopters Pty Ltd |
| Address |
Scone, New South Wales Australia |
VH-TLZ
1999 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0789
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 208B0789 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLZ |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C61D5 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-01-17 |
Owner
| Owner | Partridge Nominees Pty. Ltd. |
| Address |
Adelaide, South Australia 5000 Australia |
VH-TLZ
1989 Embraer EMB-120ER Brasilia, c/n 120152
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-120ER Brasilia Search all Embraer EMB-120ER Brasilia |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 120152 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW118A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLZ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Network Aviation |
| Address |
, WA Australia |