Aircraft VH-WZJ Data
3
aircraft records found
VH-WZJ
2005 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1108
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 208B1108 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-WZJ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-11-14 |
Owner
| Owner | Skytrans |
| Address |
Stratford, Queensland 4870 Australia |
VH-WZJ
2005 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-1108
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 208B-1108 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | VH-WZJ |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C72ED |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-06-12 |
Owner
| Owner | West Wing Aviation Pty Ltd |
| Address |
, |
VH-WZJ
1986 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 027
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-WZJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-02-00 |
Owner
| Owner | Southern Australia Airlines |
| Address |
Mildura, Victoria Australia |