Aircraft VP-BBQ Data
3
aircraft records found
VP-BBQ
2007 Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-181
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-181 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams - Rolls FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VP-BBQ |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
VP-BBQ
2004 Airbus A320-214, c/n 2278
Latest photos of VP-BBQ
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A320-214 Search all Airbus A320-214 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 2278 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 182 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International cfm56-5B4/P |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VP-BBQ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-03-19 |
Owner
| Owner | Ural Airlines |
| Address |
Koltsovo, Russian Federation |
VP-BBQ
Handley Page HP.81 Hermes 4A, c/n 20
Airframe Info
| Manufacturer | Handley Page |
| Model | HP.81 Hermes 4A Search all Handley Page HP.81 Hermes 4A |
| Construction Number (C/N) | 20 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bristol Hercules |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VP-BBQ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Air Bahamas |
| Address |
, Bermuda |