Aircraft VP-BGN Data
2
aircraft records found
VP-BGN
L. Utyosov
2016 Boeing 737-8LJ, c/n 41225 l/n 6086
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8LJ Search all Boeing 737-8LJ |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 41225 |
| Line Number (L/N) | 6086 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 158 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B26 |
Aircraft
| Registration Number | VP-BGN |
| Alternative Code/Name | L. Utyosov |
| Mode S (ICAO24) Code | 424315 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-09-20 |
Owner
| Owner | Aeroflot Russian Airlines |
| Address |
Moscow, Russian Federation |
VP-BGN
2003 Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5011
Latest photos of VP-BGN
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5011 |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | VP-BGN |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Bermuda |
User contributed data
| Take-off distance | 5.910ft 1.801m (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max speed | 0.885 mach (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Service ceiling | range (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Cabin width | baggage compartment vol (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Service ceiling | 51.000ft 15.501km (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Zero Fuel Weight | empty weight (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Useful Load | 6.200lb 2.812kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 91.000lb 41.277kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Range | 6.750nm 12.501km (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Landing Weight | 75.300lb 34.156kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 41.300lb 18.733kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Empty Weight | 48.300lb 21.909kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Max Ramp Weight | 91.400lb 41.459kg (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Cruise speed | 488 knots 0.85 mach 904km/h (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Cabin width | 7ft 4 in 2.24m (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |
| Cabin height | 6ft 2 in 1.88m (by andy baker on 2008-12-08 05:00:00) |