Aircraft XC-LMW Data
3
aircraft records found
XC-LMW
1986 Beech Super King Air 300LW, c/n FA-95
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 300LW Search all Beech Super King Air 300LW |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | FA-95 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | XC-LMW |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Procuraduría General de la República |
| Address |
, Mexico |
XC-LMW
1985 Beech 300 Super King Air, c/n FA-83
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Super King Air Search all Beech 300 Super King Air |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | FA-83 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | XC-LMW |
| Current Status | Crashed on April 30, 2013 |
Owner
| Owner | Mexican Government |
| Address |
, Mexico |
XC-LMW
1985 Beech 300 Super King Air, c/n FA-46
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Super King Air Search all Beech 300 Super King Air |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | FA-46 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | XC-LMW |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Mexico |