Aircraft XV304 Data
2
aircraft records found
XV304
1967 Lockheed C-130K Hercules C.3A, c/n 382-4272
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130K Hercules C.3A Search all Lockheed C-130K Hercules C.3A |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 382-4272 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-15 |
Aircraft
| Registration Number | XV304 |
| Current Status | Written off on May 6, 2010 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
RAF Brize Norton, Oxfordshire United Kingdom |
XV304
1967 Lockheed C-130K Hercules C.3, c/n 382-4272
Latest photos of XV304
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130K Hercules C.3 Search all Lockheed C-130K Hercules C.3 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 382-4272 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-15 |
Aircraft
| Registration Number | XV304 |
| Current Status | On active service as C.3A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |