Aircraft XX752 Data
2
aircraft records found
XX752
1975 Sepecat Jaguar GR.1A, c/n S.49
Latest photos of XX752
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.1A Search all Sepecat Jaguar GR.1A |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | S.49 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XX752 |
| Current Status | Upgraded to Jaguar GR.3A |
| Delivery Date | 1975-03-04 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
XX752
1975 Sepecat Jaguar GR.3A, c/n S.49
Latest photos of XX752
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.3A Search all Sepecat Jaguar GR.3A |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | S.49 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT.172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XX752 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |