Aircraft XZ103 Data
2
aircraft records found
XZ103
1976 Sepecat Jaguar GR.3A, c/n S.104
Latest photos of XZ103
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.3A Search all Sepecat Jaguar GR.3A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | S.104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce / Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XZ103 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
XZ103
1976 Sepecat Jaguar GR.1A, c/n S.104
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.1A Search all Sepecat Jaguar GR.1A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | S.104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XZ103 |
| Current Status | Upgraded to Jaguar GR.3A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |