Aircraft XZ385 Data
2
aircraft records found
XZ385
1977 Sepecat Jaguar GR.1A, c/n S.150
Latest photos of XZ385
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.1A Search all Sepecat Jaguar GR.1A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | S.150 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XZ385 |
| Current Status | Upgraded to Jaguar GR.3A |
| Delivery Date | 1977-08-21 |
Owner
| Owner | Royal Air Foce |
| Address |
, United Kingdom |
XZ385
1977 Sepecat Jaguar GR.3A, c/n S.150
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.3A Search all Sepecat Jaguar GR.3A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | S.150 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | XZ385 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |