Aircraft XZ399 Data
2
aircraft records found
XZ399
03 & EJ
1977 Sepecat Jaguar GR.1A, c/n S.164
Latest photos of XZ399
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.1A Search all Sepecat Jaguar GR.1A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | S.164 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XZ399 |
| Alternative Code/Name | 03 & EJ |
| Current Status | Upgraded to Jaguar GR.3A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
XZ399
EJ
1977 Sepecat Jaguar GR.3A, c/n S.164
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar GR.3A Search all Sepecat Jaguar GR.3A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | S.164 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RT172 Adour 104 |
Aircraft
| Registration Number | XZ399 |
| Alternative Code/Name | EJ |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |